Rejsy morskie na wyspach Kanaryjskich

Rejs sylwestrowy na Wyspach Kanaryjskich, to okazja spędzenia kilku zimowych dni na jachcie morskim w słonecznym i ciepłym klimacie oraz powitania Nowego Roku na jednej z przepięknych wysp, nazywanych także Wyspami Szczęśliwymi. Kiedy w Polsce niebo zasłaniają szare, niskie chmury, z których pada śnieg albo deszcz, na Kanarach świeci słońce, zaś średnie temperatury o tej porze roku wynoszą 18-20 C! Zatem – Sylwester w polskim deszczu, czy na oceanie wody i pod oceanem gwiazd? – jest tylko pytaniem  retorycznym.

Jaki jest termin rejsu sylwestrowego na Kanarach?

Rejs rozpocznie się 28 grudnia (zaokrętowanie załogi godz. 1700 czasu miejscowego), a zakończy 7 stycznia (wyokrętowanie godz. 0900 czasu miejscowego) jednak nocleg na jachcie możliwy jest już dzień przed rozpoczęciem oraz w noc po jego zakończeniu.

Czy Sylwester na Kanarach wymaga umiejętności żeglarskich?

Sylwester na Kanarach, to impreza dla wszystkich zainteresowanych. Umiejętności żeglarskie, doświadczenie i patent są niewątpliwym atutem, ale nie są konieczne. Niezbędne za to na pokładzie będą poczucie humoru i koleżeńska atmosfera. 

Na jakim jachcie odbędzie się Sylwester na Kanarach?

Sylwester na Kanarach odbędzie się na jachcie Sifu of Avon, [link]

Jak zorganizowany jest rejs sylwestrowy?

W dniu zaokrętowania załoga zostanie podzielona na wachty. Na czele każdej z nich stał będzie jako oficer wachtowy doświadczony żeglarz z patentem sternika morskiego. Przed wypłynięciem kapitan przeszkoli załogę w zakresie:

 • bezpiecznego poruszania się na jachcie
 • obsługi instalacji jachtowych
 • obsługi żagli, silnika i pozostałego osprzętu
 • podstawowych węzłów i pracy na cumach
 • alarmów: wodny, pożarowy, łodziowy i człowiek za burtą

Poza szkoleniem na początku rejsu odbędzie się:

 • zaprowiantowanie (zakup jedzenia na rejs wg preferencji załogi)
 • zatankowanie zbiorników wody i paliwa

W zależności od prognoz pogody i preferencji załogi pływać będziemy tylko w dzień lub będziemy żeglować także nocą, pod niebem usianym morzem gwiazd.

W morzu wachta nawigacyjna pod okiem swojego oficera będzie mieć za zadanie:

 • prowadzić nawigację
 • sterować i regulować ustawienie żagli
 • prowadzić stałą obserwację akwenu

Każda wachta będzie także pełniła co kilka dni wachtę kambuzową, czyli gospodarczą. Do jej zadań należeć będzie:

 • przygotowywanie i podawanie  posiłków
 • sprzątania kambuza, mesy i toalety

Rejsy sylwestrowy na Wyspach Kanaryjskich – jaka jest planowana trasa?

Trasę rejsu jachtu żaglowego określa wiatr, jego kierunek i siła. Wyspy Kanaryjskie położone są na Oceanie Atlantyckim, gdzie wieje stały, ciepły pasat NE (z północnego-wschodu). 

W zależności od warunków atmosferycznych i preferencji załogi przybliżona trasa rejsu będzie obejmowała:

Gran Tarajal – port rozpoczęcia i zakończenia rejsu. Jest to urocze miasteczko położone na wschodnim wybrzeżu Fuerteventury, które ominęła jakimś cudem masowa turystyka. Kilka sklepów z pamiątkami, urokliwe knajpki i szeroka, piaszczysta plaża są głównymi tutejszymi atrakcjami.

Puerto Rico de Gran Canaria położone jest w południowo-zachodniej części wyspy. Słynie ze stabilnej, słonecznej pogody oraz dwóch rozległych plaż, zaludnionych przez amatorów wszystkich możliwych rodzajów sportów wodnych. Na jednej z nich piasek przywieziony aż z Karaibów!

Santa Cruz de Tenerife, stolica Teneryfy słynie, a jakże, ze słonecznej pogody i plaż! Z Santa Cruz możemy wybrać się na całodniową wycieczkę na najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich i całej Hiszpani Teide (3715 m n.p.m.). Będziemy mogli się przekonać, czy wulkan rzeczywiście wygasł.

Puerto de Playa Blanca na Lanzarote – nazwa mówi sama za siebie. Wyspa Lanzarote słynie także z win, które na pewno będziemy degustować.

Playa de la Concha (Lobos) – znakomicie osłonięta od wiatru i fal oceanu zatoczka z krystaliczną, jasnoniebieską wodą. Kąpiel w tym miejscu będzie prawdziwą „wisienką na torcie” naszej kanaryjskiej przygody.

Jeżeli więc uda się nam zrealizować ten dość ambitny plan, to odwiedzimy w jednym rejsie aż cztery Wyspy Kanaryjskie!

[mapka z trasą rejsu]

Dlaczego warto wyruszyć na rejs sylwestrowy na Wyspach Kanaryjskich?

Rejs sylwestrowy na Wyspach Kanaryjskich, to okazja spędzenia kilku wyjątkowych dni roku w równie wyjątkowych, niezapomnianych krajobrazach. Główne atrakcje Sylwestra na Kanarach, to:

 • żeglowanie po oceanie – uczucie nieporównywalne z żadnym innym. Szum wiatru, plusk fali i doznanie niczym nieograniczonej swobody
 • wiele atrakcji turystycznych – każda kanaryjska wyspa jest inna, każda ma coś wyjątkowego do zaoferowania
 • ciepła, słoneczna pogoda – kilka dni lata w środku polskiej zimy. Znakomita okazja „załapania” słońca, opalenizny i witaminy D3. Ciepła woda oceanu i gorący piasek plaż zachęcają do kąpieli
 • spotkania z delfinami w pakiecie, z wielorybem przy odrobinie szczęścia
 • doskonała kuchnia – kanaryjskie bary i restauracje serwują pyszne dania z ryb i owoców morza. Wszędzie można kupić świeże, egzotyczne owoce
 • Wieczór sylwestrowy 2022/2023 w niezwykłej scenerii Wysp Szczęśliwych

Rejs sylwestrowy na Wyspach Kanaryjskich – co jeszcze warto wiedzieć?

Podstawowym warunkiem udziału w każdym rejsie morskim jest dobre zdrowie, poczucie humoru i duża odporność psychiczna. Na jachcie miejsca jest niewiele, a sfera prywatności kurczy się do minimum. Nie wszyscy dobrze to znoszą. Na Kanarach przez cały rok wieje stały wiatr pasatowy z NE. Jest ciepły i przyjemny, ale niekiedy jego siła tężeje do 6-7 B. Generuje to sporą falę, która mniej doświadczonych może przerażać, a u każdego wywołać objawy choroby morskiej. Ale nie ma się co martwić, bo:

 • nie będziemy pływać w warunkach sztormowych
 • przed rejsem zaopatrzymy się w skuteczne tabletki na chorobę morską
 • na chorobę morską nikt nigdy nie umarł, po kilku godzinach znika bez śladu zostają tylko budzące uśmiech wspomnienia

Toaleta i prysznic na jachcie nie są szczególnie komfortowe, ale nasze przeloty morzem nie będą dłuższe niż doba, więc codziennie będzie można zażywać kąpieli do woli pod prysznicem w marinie, a chętni nawet na plaży w oceanie.

Także gotowanie na rozkołysanym morzu nie należy do łatwych. Gdyby jednak załoga miała z tym kłopot, to nasz dzielny “zawsze głodny kapitan” z pewnością coś upichci dla siebie, a przy okazji i załoga się pożywi!

Warto także pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu KL i NW na czas rejsu. Możemy zrobić do indywidualnie lub zbiorowo (kiedy zamkniemy listę załogi).

A ile to wszystko kosztuje?

Koszt udziału w rejsie sylwestrowym wynosi 1790 pln i zawiera:

 • koję na jachcie
 • opiekę skippera
 • podstawowe szkolenie żeglarskie
 • sprzątanie końcowe

Dodatkowo na początku rejsu osoba wybrana przez załogę zbierze składkę do kasy jachtowej w wysokości 150 euro od osoby na:

 • opłaty portowe i postoje na kotwicy
 • wyżywienie
 • paliwo do silnika 

W ostatnim dniu rejsu kasa jachtowa jest rozliczana i ewentualna nadwyżka wraca do załogi. Kapitan nie partycypuje w kasie jachtowej i pozostaje na utrzymaniu załogi (wyrazy współczucia, bo zjeść i wypić lubi, co widać na pierwszy rzut oka).

Jak dolecieć na rejs?

Rejs sylwestrowy na Wyspach Kanaryjskich rozpocznie się i zakończy w dniach, kiedy ceny lotów są bardzo atrakcyjne. Aktualnie cena lotu w jedną stronę wynosi 300-400 zł. Zainteresowanym pomagamy w znalezieniu dogodnych połączeń.

Kto organizuje i prowadzi rejs sylwestrowy na Wyspach Kanaryjskich?

Rejs sylwestrowy na Kanarach organizuje i prowadzi Bogdan Sobiło. Od ponad dwudziestu lat jest kapitanem, a żeglarstwem morskim zajmuje się od ponad czterdziestu. Pływał po niemal wszystkich morzach Europy, a nawet dalej. Wyspy Kanaryjskie należą do miejsc, które odwiedza najchętniej.