Od wielu lat długi weekend majowy, to dla Polaków okazja spędzenia dłuższego urlopu w plenerze. Jedni jadą w góry, inni odpoczywają na RODOS (Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką), a żeglarze wyruszają w rejs! Ze względu na to, że czasu na pływanie nigdy nie jest za wiele, zaś sezon na Morzu Śródziemnym zaczyna się właściwie wraz z letnimi wakacjami, to dobrą opcją jest obranie na majówkę kursu na Bałtyku. W ten sposób możemy:
- uniknąć długiego i uciążliwego dojazdu i powrotu z rejsu
- zwiedzić sąsiednie kraje, ciekawe, a raczej mniej znane w Polsce (Dania, Szwecja)
- zażyć relaksu na łonie przyrody
- przeżyć prawdziwą, morską przygodę
W jakim terminie odbędzie się rejs?
Majówkę na Bałtyku spędzimy w długi weekend majowy, czyli 29 kwietnia – 6 maja (od soboty do soboty). Nasza morska przygoda trwać więc będzie pełnych 8 dni.
Kto może wziąć udział w rejsie?
Każdy zainteresowany, kogo stan zdrowia lub inne ograniczenia nie wykluczają. Przede wszystkim potrzebne są takie predyspozycje jak:
- koleżeństwo
- empatia (odwrotnie proporcjonalna do EGO)
- chęć niesienia pomocy
- odporność na trudne warunki i ograniczoną przestrzeń
Czy do pływania po morzu potrzebne są patent albo doświadczenie?
Nie, patent ani udział we wcześniejszych rejsach nie jest wymagany. Rejs poprowadzi doświadczony kapitan, a w załodze znajda się osoby z potrzebnymi kwalifikacjami.
Na jakim jachcie odbędzie się Majówka na Bałtyku?
Ze względu na duże zainteresowanie Majówką 2023 na Bałtyku organizujemy flotyllę jachtów. Aktualnie proponujemy miejsce na jednej z dwóch, podobnych do siebie, jednostek:
BIES – oceaniczny jacht wyprawowy typu Dziwna II. Bies pływał po wszystkich morzach Europy i sprawdził się w najtrudniejszych warunkach. Nie ma co prawda kabin, ale załoga wypoczywa w wygodnych kojach, z których nie wypada się nawet w sztormie. Jeżeli chcesz zażyć prawdziwego „niedźwiedziego mięsa”, zapraszamy na pokład BIESA.
BREGO – stalowy kecz typu Bruceo, powstał z myślą o dalekich, morskich wyprawach. Podobnie jak Bies, jest to bezpieczny jacht wyprawowy, oferuje jednak załodze nieco wyższy komfort.
Gdzie i kiedy zbiera się załoga?
Załogi obydwu jachtów zbierają się 29 maja, godz. 1000, na przystani Camping Marina PTTK, ul. Przestrzenna 23 w Szczecinie.
Jak wygląda rejs morski Majówka 2023 na Bałtyku?
Trasa naszego rejsu zależeć będzie oczywiście przede wszystkim od pogody. Jednak żeglarz, który nie ma żadnego celu, nigdy nigdzie nie dopłynie. Co najwyżej, wpakuje się na zgubna rafę, ale spotka jakąś złowieszczą syrenę. Trudno powiedzieć, co gorsze.
Dlatego nasz plan zakłada, że po wypłynięciu ze Szczecina obierzemy kurs przez Zalew Szczeciński na Świnoujście. Być może staniemy w Marinie Północnej na krótki popas.. Stamtąd ruszymy już na pełne może i w zależności od prognoz pogody skierujemy się na duński Bornholm albo szwedzki Helsingoer. Po drodze uroczy szwedzki porcik Falsterboe. Zatrzymamy sie tam, aby „rozporostowac kolana” i zażyć kąpieli pod „nie gibającym się prysznicem”. Z Falsterboe ruszymy w cieśninę Sund, zwaną też Oere Sund (Złoty Sund). Mijając Kopenhagę przepłyniemy pod słynnym mostem, łączącym Danię i Szwecję. Jeżeli zastanawiasz się, czy to „ten most”, to jak najbardziej masz rację. Jest to most ze znanego serialu kryminalnego. Tak, tak – Królestwa Danii i Szwecji wcale nie są rajem na ziemi, tam też grasują przestępcy i łupią każdego urzędy skarbowe.
Sund od północy zamyka bardzo wąska cieśnina, za którą rozciąga się Kattegat. W cieśninie tej, największym przewężeniu Bałtyku (4 km only), położone są dwa porty: Helsingoer i Helsingborg. Staniemy w porcie szwedzkim, czyli Helsingborgu. Stamtąd doskonale widać słynny Zamek Hamleta-Kronborg po drugiej stronie cieśniny. W marinie dostępne są wszystkie możliwe udogodnienia, w tym sauna! Za kilka euro można przeprawić się promem do Helsigoeru (Szekspirowski Elsynor) i zwiedzić zamek Kronborg. Po drodze, w strefie wolnocłowej można dokonać atrakcyjnych dla każdego żeglarza zakupów.
Bez względu na rezultat poszukiwań ducha Hamleta, z Helsingborga ruszymy do Kopenhagi. Stolica Danii, to jedno z największych i najbardziej kosmopolitycznych miast Europy. Tutaj zawsze „dzieje się” – muzea, teatry, kina, puby, koncerty i „performance”. O ile nie zrobimy tego wcześniej, W drodze powrotnej odwiedzimy jeszcze urokliwe wysepki Christiansoe (Ertholmene) i jeden z portów Bornholmu. A potem, pozostanie już tylko powrót do domu.
Jakie są główne atrakcje turystyczne rejsu?
Powody, dla których żeglarze ruszają w rejs są bardzo różne. Jednak jednym z atutów pływania po morzu jest możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc. Do wielu z nich nie można dotrzeć drogą lądową, lub jest to mocno utrudnione.
W naszym rejsie Majówka 2023 na Bałtyku mamy szanse zobaczyć:
- Kopenhagę
- Zamek Hamleta Kronborg
- Christiansoe
- Nexoe
Czy w czasie rejsu odbędzie się szkolenie żeglarskie?
Oczywiście, na początku każdego rejsu kapitan przeprowadza wstępne szkolenie z zakresu:
- bezpiecznego poruszania się po jachcie
- alarmów
- obsługi instalacji jachtowych (kuchenka, toaleta)
- wiązania podstawowych węzłów
Żeglarze bardziej zainteresowani pogłębianiem wiedzy mogą w trakcie rejsu skorzystać z dodatkowego szkolenia w zakresie:
- praca na mapie papierowej i nawigacja elektroniczna
- planowanie trasy rejsu, czyli jak trafić do celu
- meteorologia, prognozy pogody i ich interpretacja, czyli pogoda zawsze jakaś będzie
- prawo drogi na morzu, czyli MPZZM w praktyce
- locja – znaki, światła i ich identyfikacja, czyli jak się ściemni, to się rozjaśni
- dobór żagli zależnie od warunków i ich trymowanie, czyli jak żeglować szybko i z sensem
- łączność na morzu – prowadzenie korespondencji przez radiostację, testowanie EPIRB
Rejs ma charakter turystyczny, więc dodatkowe szkolenie żeglarskie będzie tylko opcją dodatkową. Nie zamierzamy prowadzić podczas majówki „Szkoły pod żaglami”.
Ile kosztuje rejs i co zawiera cena?
Koszt rejsu wynosi:
- BREGO 1790 zł
- BIES 1650 zł
Cena obejmuje:
- miejsce na jachcie – koję
- opiekę kapitana
- szkolenie
- gaz do kuchenki
Czego nie zawiera cena?
- kasy jachtowej – na początku rejsu II oficer zbiera od załogi kwotę na pokrycie kosztów: wyżywienia, paliwa i opłat portowych
- ubezpieczenia – warto wykupić polisę KL, NW. Dodatkowo zabrać ze sobą kartę EKUZ
- dojazdu na rejs i biletów wstępu do atrakcji turystycznych
Czy na Majówce 2023 będzie można zdobyć staż i opinię z rejsu?
Oczywiście, skoro będziemy pływać po morzu, to i staż morski będzie. Podczas majówki na Bałtyku i w duńskich cieśninach wypływamy ok. 80-110 h. Zgodnie z tradycją, w ostatnim porcie odbywa się „Wieczór kapitański”, w trakcie którego kapitan wręcza załodze opinie, a potem odbywa się część nieoficjalna. Opinia jest nie tylko pamiątka z rejsu, ale przede wszystkim dokumentem potwierdzającym staż morski wymagany przy ubieganiu się o patent sternika morskiego lub kapitana jachtowego.
Kto prowadzi rejs?
Jacht BREGO poprowadzi kapitan Tomasz Byrka. Jego doświadczenie na morzu przewyższa chyba tylko liczba przegranych rozpraw na sali sądowej. Doświadczenie, opanowanie i dość oryginalne (choć nie zawsze widoczne) poczucie humoru plus rzucająca się w oczy koafiura, to jego podstawowe cechy.
Na Biesie popłynie jeszcze starszy niż ten leciwy jacht kapitan Bogdan Sobiło. Nie jest tak przystojny i dowcipny jak Tomek, ale na morzu jako tako obyty. Nie gra na gitarze i nie śpiewa, nawet przy goleniu. Tyle wystarczy, bo nie wpada o sobie pisać zbyt wiele.