’


 

WARSZTATY NAWIGACYJNE

 

By żeglowanie było bezpieczne i pozbawione stresu konieczne jest gruntowne opanowanie podstaw nawigacji. Rezygnacja z przyswojenia tej wiedzy jest porównywalna do stwierdzenia, że dzieci w szkole nie muszą uczyć się dodawania, ponieważ mają do tego kalkulatory.

Evans, Morskie żeglarstwo turystyczne. Podręcznik RYA, Almapress, Warszawa 2015.

 

Wiele lat temu komputery wkroczyły w nasze codzienne życie. Dotyczy to także jachtów, które coraz częściej naszpikowane są zaawansowaną elektroniką. Dzisiaj niemal każdy z nas ma w swoim telefonie GPS, może więc planować swoje podróże małe i duże, tak w domu i jak i na morzu.

Jednak wyruszenie w rejs morski bez znajomości choćby podstaw tradycyjnej nawigacji jest nierozsądne. Jachtowy ploter zawsze może się zepsuć, jego wskazania mogą być przekłamane, albo najzwyczajniej w świecie w czasie nocnego podejścia do portu zabraknie na jachcie zasilania. Co wtedy, skipperze?

Kurs na patent jachtowego sternika morskiego czy morskiego sternika motorowodnego jest zazwyczaj krótki i intensywny. Szkolenie z zakresu nawigacji zajmuje najwyżej kilka godzin. Skutek – nie jeden jachtowy sternik morski i morski sternik motorowodny nie potrafi nanieść pozycji jachtu na mapie papierowej! Nie potrafi prowadzić nakresu drogi, nie mówiąc już o korzystaniu z tablic pływów i uwzględnianiu prądu pływowego!

Zgłębienie samych podstaw nawigacji wymaga bowiem poważnego wysiłku i sporo czasu, a wiedza wyniesiona z kursu, zwłaszcza jeżeli nie jest używana, ulatuje błyskawicznie!

Jeżeli:

– chcesz odświeżyć wiedzę i umiejętności przed samodzielnym rejsem

– przygotowujesz się do egzaminu na stopień jachtowego sternika morskiego lub morskiego sternika motorowodnego

– wybierasz się na rejs po morzu i nie chcesz być tylko „balastem”, ale świadomie i czynie brać udział w prowadzeniu jachtu

To nasze warsztaty z nawigacji są właśnie dla Ciebie!

Szkolenie „Warsztaty nawigacyjne” przeprowadzamy w kilku modułach:

1.”Wstęp do nawigacji – budowa mapy i praca na mapie”

  1. „Podstawy nawigacji terestrycznej”
  2. „Nawigacja na wodach pływowych”
  3. „Zasady nawigacji elektroniczna”

Dzięki temu, każdy zainteresowany może znaleźć coś dla siebie.

Szkolenie odbywa się w malej grupie (do 12 osób). Mapę ćwiczebną oraz inne potrzebne materiały, jak tabele dewiacji, fragmenty locji, spisu świateł, tablic pływów, najważniejsze znaki i skróty stosowane na mapach uczestnicy otrzymują na własność.

Udział w kursie „Warsztaty nawigacyjne” daje również dostęp do banku zadań i ćwiczeń (z kluczem), które można samodzielnie wykonywać w domu. W ten sposób uczestnicy mogą ciągle rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

Warsztaty nawigacyjne dla żeglarzy i motorowodniaków prowadzą bardzo doświadczeni kapitanowie i instruktorzy, którzy chcą i potrafią dzielić się z innymi swoją wiedzą, a także, co nie mniej cenne, doświadczeniem wyniesionym z dziesiątek rejsów na różnych akwenach.

Celem szkolenia „Warsztaty nawigacyjne” nie jest zdobycie kolejnego patentu/certyfikatu, ale podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności, a przez to zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi oraz podniesienie komfortu żeglowania.

Tajemnicą każdego udanego rejsu jest przecież przestrzeganie zasady: SAFETY FIRST!

Podstawy nawigacji – baza wiedzy

Wielu żeglarzy i motorowodniaków w czasie przygotowań do egzaminu na stopień jachtowego sternika morskiego czy morskiego sternika motorowodnego  napotyka na poważne trudności. Ich powodem jest całkowity  brak ogólnie dostępnych ćwiczeń oraz przykładowych zadań egzaminacyjnych. Tak więc, aby ułatwić zadanie zarówno kandydatom na stopnie jak i wszystkim, którzy chcą solidnie opanować podstawy nawigacji morskiej uruchamiamy na naszej stronie nowy dział poświęcony nawigacji klasycznej. Sukcesywnie będziemy w nim zamieszczać zadania i materiały szkoleniowe.

Poza tradycyjnymi podręcznikami pragniemy polecić Czytelnikom znakomitą stronę internetową NAVIPEDIA

Wszystkie zadania z nawigacji oparte są na mapie ćwiczebnej RYA TRAINING CHART 3

Do rozwiązania części zadań niezbędna jest przykładowa:

Tabela dewiacji

 

PODSTAWY NAWIGACJI A

PODSTAWY NAWIGACJI B

PODSTAWY NAWIGACJI C

PODSTAWY NAWIGACJI D

 

POMOCE:

Znaki i skroty na mapach

Jak czytać mapę morską

Biblia nawigatora

Mapa morska – poradnik użytkownika

Liverpool Prognozy

Liverpool Krzywa

Liverpool Porty Dołączone