Solidne szkolenia żeglarskie i motorowodne.
kyma.rejsy@gmail.com, + 48 516 016 323

Z Oslo przez Zamek Hamleta do Polski

 

Termin: 12-26 sierpnia 2018

Prowadzący: Bogdan Sobiło

Jacht: Trygław (jacht typu Draco, doskonale wyposażony i utrzymany, cechuje się wyjątkowymi własnościami nautycznymi)

Planowana trasa: Oslo – Goeteborg – Helsingoer (Kronborg – Zamek Hamleta) – Kopenhaga – Bornholm – Hel – Gdańsk

Koszt: 2150 zł (czarter, pomoce nawigacyjne, opieka skippera)

Składka do kasy jachtowej: ok. 8-10 euro od osoby/doba na pokrycie: wyżywienia, paliwa, opłat portowych. Do rozliczenia na zakończenie rejsu. Kapitan nie partycypuje w składce.

Opis:

Nasz rejs zaczniemy w stolicy Królestwa Norwegii,  Oslo. Położone na północnym krańcu Oslofiordu miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych. Do najciekawszych należą: Zamek Królewski, Muzeum Ekspedycji Polarnych FRAM,   Muzeum Łodzi Wikingów. Generalnie to są są rzeczy, jakie warto zrobić w Oslo.

Następnym przystankiem w naszej podróży będzie szwedzkie miasto Goeteborg. Jest to nie tylko jedno z największych miast całej Skandynawii, siedziba wielu globalnych koncernów, ale też perełka secesyjnej architektury i słynnego na całym świecie budynku opery.

Z Goeteborga cieśniną Kattegat pożeglujemy do Zamku Kronborg, rozsławionego przez Williama Sakespeare’a w Hamlecie. Zamek pełnił ongiś wielką rolę militarną – położony w najwęższym miejscu cieśnin duński zamykał dostęp do Bałtyku. Przez całe wieki urzędnicy duńskich władców pobierali opłaty od kapitanów statków, słynne cła sundzkie.

Zaledwie 20 mil od Helsingoru (szekspirowskiego Elsynoru) leży Kopenhaga. Wielka, kosmpolityczna metropolia przyciąga turystów z całego świata. Jedną z głównych atrakcji jest słynna kopenhaska Syrenka. Owa metroseksualna istota, ma się tak do wawelskiego smoka, jak piernik do wiatraka. Niestety “pijar”  robi swoje. Z wielobarwnej stolic Danii ruszymy na południe przez słynny most na Sundem, rozsławiony serialem.

Kolejnym przystankiem będzie duńska wyspa Bornholm. Położona w niewielkiej odległości od polskiego wybrzeża, słynie z przepięknych krajobrazów, wędzarni ryb oraz rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych. Jeżeli czas pozwoli i my osiodła, “wielocypedy”.

Rytualne zakończenie bałtyckiego rejsu nie może się obejść bez zakończenia (nomen omen) w tawernie Kapitan Morgan w Helu. Po godnym świętowaniu przyjdzie “dzień następny” czyli klarowanie jachtu i zdanie go armatorowi w Gdańsku.

Wszyscy uczestnicy rejsu otrzymają opinie od kapitana, które są i pamiątką z rejsu i dokumentem potwierdzającym odbyty staż morski.

Dolot do Oslo z Polski jest łatwy i tani. Najtańsze połączenia (od kilkunastu złotych) oferują linie lotnicze Wizzair, Ryanair i Norwegian z Gdańska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *