Solidne szkolenia żeglarskie i motorowodne.
kyma.rejsy@gmail.com, + 48 516 016 323

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Kurs SRC Łódź

Styczeń 20 @ 9:00 am - 5:00 pm


Kurs SRC Łódź

Żeglarstwo w Łodzi
Zima to okres, kiedy polscy żeglarze i motorowodniacy wspominają swoje rejsy i planują następny sezon. Okres ten sprzyja więc w naturalny sposób podwyższaniu swoich kompetencji, poprzez udział w szkoleniu na patent lub kurs, który przygotowuje do zdobycia innych potrzebnych uprawnień.
Łódź, jedno z największych miast polskich jest siedzibą wielu klubów i form żeglarskich. Latem bez trudu można zapisać się na kurs żeglarski lub motorowodny i zdobyć potrzebne uprawnienia. I chociaż Łódź położona jest dość daleko od morza, to wielu jej mieszkańców uprawia żeglarstwo morskie i sporty motorowodne.

Patent jachtowego sternika morskiego czy sternika motorowodnego, mimo szerokich uprawnień jakie daje posiadaczowi, nie wystarcza jeszcze do tego, by pływać po morzu samodzielnie jako skiper. Poza licencją żeglarska lub motorowodną do pływania po wodach morskich prowadzący jednostkę musi okazać Świadectwo Operatora Łączności Bliskiego Zasięgu (ang. SRC – Short Range Certificate).

Radio na jachcie

Niemal każdy morski jacht żaglowy i motorowy ma bowiem na swoim wyposażeniu radiostację VHF. Często także radiopławę awaryjną EPIRB, transponder SART, AIS i inny sprzęt służący do łączności. Wprowadzony wiele lat temu Światowy Morski System Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa (GMDSS) wymaga, aby każda jednostka pływająca po morzu dysponowała dwoma niezależnymi od siebie sposobami wzywania pomocy przez radio. Zainstalowanie radiostacji na jachcie oznacza więc, że co najmniej jedna osoba w załodze musi się legitymować licencją radiooperatora SRC. Jest to regulacja wprowadzona przez międzynarodową konwencję (SOLAS – Międzynarodowa Konwencja o Bezpieczeństwie Życia na Morzu), co oznacza, że dotyczy wód morskich na całym świecie.
Wszystko to w praktyce powoduje, że żeglarz czy motorowodniak, który chce wyruszyć w rejs morski jachtem własnym albo wyczarterowanym, musi poza patentem legitymować się także Świadectwem Operatora Łączności Bliskiego Zasięgu (SRC).

Egzaminy i licencje radiooperatora
Egzaminowaniem na licencje radiooperatora zajmuje się w Polsce Urząd Komunikacji Elektronicznej. Miasta wojewódzkie, także Łódź, są siedzibami lokalnych delegatur UKE. Np. w delegaturze Łódź można zainteresowany żeglarz może dokonać rejestracji swojej radiostacji morskiej.
Delegatury miejscowe kilka, do kilkunastu razy w roku przeprowadzają egzamin na licencję SRC. Egzamin na SRC obejmuje test oraz część praktyczną. Świadectwo SRC Urząd Komunikacji Elektronicznej wystawia bezterminowo. Ponieważ UKE jest instytucją państwową, polską licencję honorują wszystkie administracje morskie na świecie.
Aktualne przepisy nie wymagają żadnego przeszkolenie przed przystąpieniem do egzaminu, ale w praktyce warto odbyć kurs radiooperatora z kilku powodów.

Kurs SRC
Kurs radiooperatora daje możliwość zapoznania się z rzeczywistą radiostacją VHF, której nie jest w stanie zastąpić żaden symulator. W czasie szkolenia uczestnicy mogą przećwiczyć wszystkie rodzaje łączności spotykane na morzu. Prowadzący kurs instruktor wtajemnicza także kursantów w kwestie techniczne, takie jak pasma i częstotliwości, przeznaczenie poszczególnych kanałów, zastosowanie przystawki Cyfrowego Wywołania Selektywnego (DSC), obsługę radiopławy EPIRB i transpondera radarowego SART oraz wiele innych kwestii. Wszystko to potrzebne jest kursantom nie tylko do zdania egzaminu, ale także, a raczej przede wszystkim w praktyce na morzu.

Szkolenie organizowane jest we współpracy z firmą 4yachts.pl, co umożliwia uzyskania refinansowania imprezy na poziomi 40-80% kosztów!

Szczegóły uzyskania dofinansowania z PARP:

4yachts.pl Dofinansowanie

Udział w kursie radiooperatora w Łodzi wzbogaci wiedzę i umiejętności każdego żeglarza oraz pozwoli skutecznie przygotować się do egzaminu w Delegaturze Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Spotkajmy się na kursie radiooperatora w Łodzi!

Szczegółowe informacje i zapisy:

www.4yachts.pl

e-mail. d.kowalski@4yachts.pl, kyma.kursy@gmail.com

kom. 603101595, 516016323

 

Szczegóły

Data:
Styczeń 20
Czas:
9:00 am - 5:00 pm
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizator

4yachts.pl
Telefon:
603101595
Email:
d.kowalski@4yachts.pl
Strona internetowa:
www.4yachts.pl