Marzec 16, 2016

Norwegia

Rejsy pod żaglami po norweskich fiordach

Tryglaw2

Norwegia jest krajem, w którym morze omywa podnóża gór. Fiordy, nawet w środku lata zwykle pokryte są śniegiem. Krystalicznie czysta woda roi się od ryb. Czysta, nieskażona przyroda, niewielkie zaludnienie i brak masowej turystyki to kolejne atuty tego kraju. Norwegia jest szczególnie interesująca dla żeglarzy – w lecie stabilna pogoda, niespieszna żegluga po fiordach, stosunkowo niewielkie opłaty w portach i marinach, życzliwi ludzie morza. Na Północy  nie spotyka się tabunów turystów, tak typowych dla mórz południowych. Latem średnie temperatury wody i powietrza niewiele różnią się od tych, które występują w Polsce.

Rejs jachtem morskim jest wyjątkową okazją poznania tego pięknego kraju w sposób, jakiego nie zapewnia zorganizowana turystyka. Widoku lodowca od strony morza nic nie zastąpi. Każdy, kto choć raz ujrzał surowe nowreskie krajobrazy pragnie tam wrócić.

Udział w naszych rejsach nie wymaga żadnych licencji ani doświadczenia żeglarskiego (choć są one mile widziane). W każdej załodze znajdują się kompetentne  osoby, które wraz z kapitanem bezpiecznie poprowadzą jacht. Od każdego członka załogi wymaga się przede wszystkim umiejętności pracy w zespolu oraz dobrego humoru!

Rejsy odbędą się na jachcie Trygław. Jacht został zbudowany w 1975 roku w Szczecinie jako jednostka regatowa. Dzięki wysiłkowi armatorów i szkutników powrócił do dawnej świetności. Zapewnia bezpieczeństwo i komfort 9 osobowej załodze. Trygław wyposażony jest w nowe żagle (grot, dwa żagle przednie na rollerach, fok sztormowy i genaker), silnik, plottery z mapami elektronicznymi w kabinie nawigacyjnej i przy stanowisku sternika, locje akwenu, radar, AIS, radio VHF DSC,  radiopławę EPIRB, tratwę ratunkową, komplet pneumatycznych pasów asekuracyjnych dla całej załogi. WC i łazienka z ciepłą woda, ogrzewanie. W kambuzie kuchenka gazowa z piekarnikiem, komplet naczyń i sztućców, spiżarnia, lodówka, płyta indukcyjna do przyrządzania posiłków w portach.

Na zakończenie rejsu kapitan wystawia każdemu członkowi załogi opinię potrzebną do ubiegania się o wyższe stopnie żeglarskie.

Trygław jest jachtem dzielnym, szybkim, komfortowym i wyjątkowo pięknym. Zwraca uwagę w morzu i w każdym porcie. Może być przedmiotem dumy swojej załogi.

 

Termin: 13 – 27 VIII

Planowana trasa: Bergen – fiordy – Helgoland – Kanał Kiloński – Bornholm – Górki Zachodnie (zależy od warunków pogodowych, decyzji kapitana i preferencji załogi)

Koszt: 1850 zł od osoby obejmuje: czarter jachtu, usługi skippera. Cena nie zawiera dolotu i powrotu oraz paliwa, gazu, wyżywienia i opłat portowych. Koszty te pokryte zostaną ze składki do kasy jachtowej (ok. 10 euro na osobę na 1 dzień), która zostanie rozliczona na zakończenie rejsu. Skipper nie partycypuje w kasie jachtowej.

 

Połączenia z Polski do Bergen obsługują linie: norwegian, wizzair i rayanair. Codziennie loty odbywają się z Krakowa. W wybrane dni także z Warszawy, Gdańska i Wrocławia.